Neto norēķinu sistēma būs pieejama ikvienam Latvijas iedzīvotājam, uzņēmumam vai organizācijai, kas savā īpašumā vēlas uzstādīt saules paneļus.
Neto norēķinu sistēma mājokļu īpašniekiem.
Šī informācija ir noderīga gan mājokļu īpašniekiem, kuri vēl tikai plāno uzstādīt saules paneļus, gan mājokļu īpašniekiem, kuri jau ražo elektroenerģiju ar mikroģeneratoriem.
Vispārīga informācija par neto norēķiniem individuālo māju īpašniekiem:
Neto norēķinu sistēma sāks darboties 2024. gada 1. maijā.
Ja vēl neesat uzstādījuši saules paneļus, tad pēc 1.maija tā būs vienīgā iespējamā sistēma, kurā pieslēgties.
Ja jau esat uzstādījis saules paneļus pirms 1. maija, neto uzskaites sistēmu varēsiet izmantot līdz 2029. gada 28. februārim. Tajā uzkrājums gada griezumā veidojas kilovatstundās (kWh).
Pieteikties bezmaksas aprēķinam saules paneļu uzstādīšanai
Kāpēc privātmāju īpašnieki vēlas pāriet uz neto norēķinu sistēmu?
Pirmkārt, pārdodot saules paneļu saražoto elektroenerģiju elektrotīklam, tas ļauj apmaksāt vairāku īpašumu elektrības rēķinus (piemēram, ja uzstādāt paneļus uz savas mājas jumta Rīgā, bet iekļaujat arī savu dzīvokli Jelgavā).
Otrkārt, neto norēķinu sistēma ļauj privātmāju īpašniekiem uzstādīt sistēmas, kuru jauda ir 11,1 kW vai lielāka.
Tai pat laikā, ja plānojat palielināt sistēmas jaudu, pirms tam pārliecinieties par to, ka tas neietekmēs citas saistības, piemēram, Jūsu valsts atbalsta saņemšanu un nosacījumu izpildi. Tāpat arī jānoskaidro, vai “Sadales tīkli” Jums atļaus pieslēgt lielāku jaudu, jo pēc 11.1kW saules paneļu sistēma automātiski tiek skaitīta kā elektrostacija, nevis mikroģenerators.
Kā darbosies neto norēķinu sistēma?
Dienā, kad ražo saules paneļi, Jūs patērējat elektroenerģiju, par to nemaksājot neko.
Elektroenerģijas pārpalikums tiek pārdots iepriekš izvēlētajam elektroenerģijas tirgotājam. Šis solis ir īpaši svarīgs. Bez līguma visa pārpalikusī elektroenerģija tiek nosūtīta uz elektrotīklu bez atlīdzības.
Vakaros, naktīs un ziemas mēnešos, kad saules paneļi nesaražo tik daudz, lai pietiktu pašpatēriņam konkrētajā brīdī, ar neto sistēmas palīdzību varēsiet izmantot naudas iekrājumu, kas radies, saulainajā laikā pārdodot elektroenerģiju, vai, ja iekrājums jau beidzies, iepirkt elektrību.
Kas nosaka, par kādu cenu pirkšu vai pārdošu elektroenerģiju neto norēķinu sistēmā?
To nosaka vienošanās (jeb – līguma nosacījumi) ar elektroenerģijas tirgotāju. Šo vienošanos regulē Ministru kabineta (MK) noteikumi Nr. 635.
Īsumā svarīgākā informācija par MK noteikumiem par elektroenerģijas iepirkuma cenu regulēšanu:
- Iepirkuma cenu nosaka atbilstoši Nord Pool biržas Latvijas tirdzniecības apgabala attiecīgās stundas cenai, piemērojot samazinājumu, kas nedrīkstēs pārsniegt 20 EUR/MWh jeb 0,02 EUR/kWh.
- Iepirkuma cena nekad nedrīkstēs būt zem EUR 0/MWh.
Šie noteikumi attiecas uz universālo neto norēķinu sistēmu jeb saules paneļu sistēmām ar maksimālo jaudu 50 kW.
Kādas jaudas saules paneļus es varu uzstādīt savā privātmājā, ja izmantoju neto norēķinu sistēmu?
Neto norēķinu sistēmām – maksimālā jauda ir 50 kW (ieskaitot), ja izmanto universālo neto norēķinu sistēmu, kā noteikts Ministru kabineta rīkojumā.
Tomēr, ja nepieciešama lielāka sistēma, piemēram, daudzdzīvokļu mājā, vispirms jāuzstāda sistēma, kuras kopējā jauda nepārsniedz 999,9 kW (ieskaitot).
Piesakoties universālajai neto sistēmai, privātmāju īpašniekiem jāuzstāda tāda saules paneļu sistēma, lai to pašpatēriņš gada laikā no 1. marta līdz nākamā gada februāra beigām būtu vismaz 80 % no saražotās enerģijas.
Ja pašpatēriņš būs mazāks, nekā 80% gada griezumā, pēc aktuālajiem noteikumiem, tirgotājs, ar ko noslēgsiet līgumu par neto sistēmas izmantošanu, būs tiesīgs vienpusēji lauzt līgumu.
Šādā gadījumā tam būtu jāreģistrē sava saimnieciskā darbība VID un jāmaksā attiecīgie nodokļi, lai kļūtu par elektroenerģijas tirgotāju.
Kā notiks pieteikšanās neto norēķinu sistēmai?
Pieteikšanās process notiks sekojoši:
- Aprēķiniet savām vajadzībām vispiemērotāko saules paneļu sistēmu un pēc tam Jums uzstāda saules paneļus.
- Paralēli (kas ir svarīgi, pirms paneļi ir pieslēgti tīklam) noslēdziet līgumu ar komunālo pakalpojumu uzņēmumu par neto norēķinu sistēmas pakalpojumu izmantošanu. Šajā līgumā ir norādīts viens vai vairāki pieslēgumi, uz kuriem attiecas neto norēķini.
- Kad līgums ir parakstīts, elektroenerģijas sadales uzņēmums paziņos sadales tīklam par jūsu līgumu.
- Sākot ar tirgotāja “Sadales tīklam” norādīto datumu, bet ne agrāk par datumu, no kura saņemat “Sadales tīkla” atļauju saules paneļu sistēmas pieslēgšanai kopējā tīklā (kas ir atsevišķa saules paneļu uzstādīšanas procesa daļa), Jūs varat sākt izmantot neto norēķinu sistēmu saules paneļiem.
Neto norēķini uzņēmējiem
Uzņēmējiem saules paneļi ir īpaši izdevīgs elektroenerģijas ražošanas veids. Tas ir tāpēc, ka saules paneļu saražotā elektroenerģija ir vislētākā, ja to patērē uzreiz. Tad par to nekas nav pat jāmaksā.
Kā zināms, lielākajā daļā uzņēmumu dienas saulainākās stundas sakrīt ar lielāko elektroenerģijas patēriņu.
Taču kas notiek ar brīvdienās saražoto elektroenerģiju, vai gadījumiem, kad pa dienu nepatērējat visu saules paneļu saražoto elektroenerģiju?
Tam nepieciešami neto norēķini.
Vispārīga informācija par neto norēķinu sistēmu uzņēmumiem
Jūs varat izmantot divas neto norēķinu sistēmas:
- Ja jūsu saules elektrostacijas (SES) jauda ir līdz 50 kW, jūs varat pieteikties universālajai neto norēķinu sistēmai, sākot ar 2024. gada 1. maiju.
- Ja SES kopējā jauda ir līdz 999,9 kW, tad Jūs varat izmantot citus neto norēķinu sistēmas pakalpojumus jau šobrīd, vienojoties ar elektroenerģijas tirgotāju.
Kā darbosies neto norēķinu sistēma?
Neto norēķinu sistēmas princips ir šāds:
- Kamēr saules paneļi ražo elektroenerģiju, jūsu uzņēmums patērē elektroenerģiju “tieši”, par to nemaksājot.
- Pārpalikumi tiek pārdoti kopējam tīklam.
- Vakaros, naktīs un ziemas mēnešos, kad saules paneļi neražo pietiekami daudz elektroenerģijas, lai segtu savu patēriņu, neto norēķinu sistēma ļauj jums izmantot naudu, kas ietaupīta, pārdodot elektroenerģiju saulainās dienās, vai iegādāties elektroenerģiju, ja jums pietrūkst ietaupījumu.
Kas nosaka elektroenerģijas cenu neto norēķinu sistēmā?
To noteiks Jūsu vienošanās ar elektroenerģijas tirgotāju (jeb – līguma nosacījumi). Zem 50kW sistēmām līguma nosacījumus papildus regulē Ministru Kabineta (MK) noteikumi Nr.635.
Īsumā svarīgākais par MK noteikumiem:
- Iepirkuma cenu nosaka atbilstoši Nord Pool biržas Latvijas tirdzniecības apgabala attiecīgās stundas cenai, piemērojot samazinājumu, kas nedrīkstēs pārsniegt 20 EUR/MWh jeb 0,02 EUR/kWh.
- Iepirkuma cena nekad nedrīkstēs būt zemāka par 0 EUR/MWh.
SES ar jaudu, kas lielāka par 50 kW, šāds regulējums nav noteikts. Elektroenerģijas iepirkuma un pārdošanas cenu nosaka tikai pēc vienošanās ar tirgotāju.
Jūs pats varat kļūt par elektroenerģijas tirgotāju (jo īpaši, ja plānojat uzstādīt elektromobiļu uzlādes stacijas un pārdot šo pakalpojumu citiem), taču tādā gadījumā jūsu uzņēmumam vai organizācijai var nākties paplašināt savu uzņēmējdarbību.
Lai darbotos saskaņā ar neto universālās sistēmas noteikumiem, patēriņam uz vietas gada laikā no 1. marta līdz nākamā gada februāra beigām jābūt vismaz 80 % no SES saražotās elektroenerģijas.
Kā notiks saules elektrostacijas (SES) pieslēgšana elektrības ražošanai?
Procedūra ir šāda:
- Tiek iegūtas visas nepieciešamās atļaujas un apstiprinājumi (iespējams, saņemts apstiprinājums dalībai Altum programmā ar kapitālatlaidi), tiek izstrādāts SES projekts un SES tiek uzbūvēta.
- Ja saražoto elektroenerģiju neplāno uzreiz patērēt visu, bet gan daļu no tās ievadīt vispārējā tīklā, pirms elektroenerģijas ražošanas uzsākšanas ar izvēlēto elektroenerģijas tirgotāju ir jānoslēdz elektroenerģijas pirkuma līgums (tas ir svarīgs solis, jo tikai tā var nodrošināt, ka saražotā elektroenerģija tiks izmantota vispārējā tīklā). (Tas ir svarīgs solis, jo, ja elektrostacija sāks ražot elektroenerģiju bez šāda līguma, elektroenerģija tiks nosūtīta uz kopējo tīklu, bet netiks iegūta).
- Ja elektrostacijas ražošanas jauda ir lielāka par 1 MW un tā plāno pārdot saražoto elektroenerģiju, pirms ražošanas uzsākšanas tai jāreģistrējas elektroenerģijas ražotāju reģistrā.
- Kad sadales tīkls ir devis atļauju ieslēgt SES paralēli sadales sistēmas operatora tīklam, SES var sākt ražot elektroenerģiju.
- Ja elektrostacijas ražošanas jauda ir 500 kW vai lielāka, sertifikāts un atļaujas kopija jāiesniedz Būvniecības valsts kontroles birojā trīs mēnešu laikā pēc atļaujas saņemšanas darboties paralēli sadales tīklam.
Maksimālais saules paneļu saražotais pārpalikums neto norēķiniem gada griezumā.
Zemāk varat aplūkot oficiālos MK sniegtos norādījumus, cik maksimāli varēsiet nodot tīklā, lai iekļautos neto sistēmas nosacījumos. Tabulā ērti parādīts pieļaujamais pārpalikums, atbilstoši saules paneļu sistēmas jaudai.
Šāda ir svarīgākā informācija par neto norēķinu sistēmu 2024.gada pavasarī.
Ja domājat, ka saules paneļi, akumulators, siltumsūknis, un/vai elektroauto uzlāde varētu būt risinājums Jums, nevilcinieties sazināties ar mums. Jūs saņemsiet:
- Individuālas konsultācijas,
- detalizētus ilustratīvus aprēķinus par saules paneļu uzstādīšanas izmaksām un ieguvumiem;
- precīzu saules paneļu uzstādīšanas modelēšanu uz jūsu jumta.
- saules paneļu uzstādīšanu viena mēneša laikā.